Rube Świnÿe (Polska)

Zespół Rube Świnÿe powstał z inicjatywy trojga muzyków, od lat zajmujących się muzyką tradycyjną – Katarzyny Dudziak, Andrzeja Teofila i Mateusza Dyszkiewicza. Nazwa kapeli wywodzi się od śląskiego określenia akordeonu. Zespół sięga także po inne instrumenty dęte (klarnet, trąbki, czy flugelhorn) nawiązując do składów kapel wiejskich obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku.

Rube Świnÿe wykonują tradycyjną muzykę wszystkich regionów Polski, jednak to kultura śląska stanowi główną pasję członków zespołu. Artyści tworzą swój repertuar, ucząc się od mistrzów tradycyjnego grania i tańca, czerpiąc z archiwalnych nagrań i zbiorów oraz prowadząc własne badania. Rozpoznawalne znaki twórczości zespołu to cytaty z muzyki popularnej, energetyczny śpiew, wykorzystanie współczesnych rytmów i mocna sekcja dęta.

Zespół jest laureatem kilku festiwali i konkursów, m.in Turnieju Muzyków Prawdziwych, Szansy na Oskara, Nowych Źródłeł. Ważnym wydarzeniem w karierze kapeli było prowadzenie potańcówki otwierającej największe targi muzyki świata WOMEX 2017 w Katowicach. Występowali także na innych najważniejszych festiwalach muzyki folkowej i etnicznej w Polsce, takich jak: EthnoPort czy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.


W Grodzisku Mazowieckim poprowadzą warsztaty tańców śląskich i potańcówkę w dniu:

13 października 2018, godz. 18.00 / Mediateka / Grodzisk Mazowiecki

Wstęp wolny


Zadanie dofinansowane ze środków gminy Grodzisk Mazowiecki

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

Reklamy